Trainspotting

“Trainspotting”, Renton’ın (Ewan Mcgregor) dünyasında geçenleri anlatmadan önce, etrafındakileri tanıtarak seyirciye filmin seyri hakkında hem fikir vermiş hem de renklikarekterler aracılıyla seyircinin ilgisini en baştan çekerek seyredenlere güzel bir vakit geçirtiyor. Boyleilk filmi; “Mezarını Derin Kazda”, karekter tahliline filmin ortalarında yer vermişti. Oysa “Trainspotting”de faklı bir yöntem izleyerek, karekterleri filmin başında tanıtmış. Bu yöntem, yukarıda da bahsettiğimiz gibi filmin seyri açısından çok olumlu olmuş.

Boyle, “Trainspotting”de olayları gerçekçi bir anlatımla aktarırken, zaman zaman kişileri ön plana çıkararak filmi tekdüze bir yapıdan çıkartıyor, yer yer de mizahi unsurları filmin içine serpiştirerekizleyicinin filmden keyif almasını sağlıyor. Boyle, filmi iki bölüm olarak incelemiş. İlk kısımda, hayatıumursamaz bir insanın içinde bulunduğu bunalımlı bir dönemi gerçekçi ve etkili bir anlatımla ekrana taşımış, ikinci kısımda ise aynı insanın yeniden doğuşuna yer veriyor. Şüphesiz ki, bunda senaryonun çok iyi olması ve de Boyle’un bu senaryoyu mizahi öğelerle başarılı bir biçimde harmanlaması yatmakta. Boyle, kurguda da ustalığını konuşturmuş ve filmin bütününde başarılı bir çerçeve çizmiş.
Oyuncuların performansının oldukça iyi olmasında şüphesiz ki Boyle’nın çok iyi yönetmen olmasının payı var. Film, Ewan Mcgregor için bir basamak niteliği taşıyor. Mcgregor canlandırmış olduğu Rentonrolünde gerçekten başarılı olmuş. Filmde seyredenlerin asıl dikkatini çeken ise agresif yapısıylaMackenzie. Film boyunca seyredenleri, kendisine hayran bırakmayı başarıyor.
“Mezarını Derin Kaz”; yılın en iyi filmi ise “Trainspoting”; tüm zamanların en iyi filmidir sloganıylasinemaseverlerin karşısına çıkan “Trainspotting”, kaliteli senaryosuyla, nefes kesen anlatımıyla, çarpıcı karekterleriyle marjinal filmlerden hoşlananların kesinlikle kaçırmaması gereken bir film.
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s